استفاده از ظرفیت منطقه آزاد اروند برای توسعه راهیان نور

استفاده از ظرفیت منطقه آزاد اروند برای توسعه راهیان نور

آخرین بروزرسانی : جمعه، 21 خرداد 1400 ساعت 08:49

امیدواریم به زودی شاهد حضور کاروان‌های راهیان نور در منطقه باشیم.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، دکتر حسین گروسی سرپرست منطقه آزاد تجاری اروند با حضور در ستاد مرکزی راهیان نور کشور با سرتیپ دوم پاسدار نادر ادیبی دبیر این ستاد دیدار و گفت و گو کرد.

این نشست به منظور توسعه و افزایش سطح همکاری ها و هماهنگی و پشتیبانی از یادمان های دفاع مقدس در شهرهای خرمشهر و آبادان فی مابین ستاد مرکزی راهیان نور کشور و سازمان منطقه آزاد تجاری اروند برگزار شد.

دکتر حسین گروسی بعد از این نشست در مصاحبه با خبرگزاری دفاع مقدس با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این منطقه و نقش یادمان‌های راهیان نور در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اظهار داشت: یکی از مسائل با اهمیت در منطقه اروند بازدید کاروان‌های راهیان نور و حضور اقشار مختلف مردم جهت بهره‌مندی معنوی در این منطقه است که باید منطقه را برای حضور موثرتر مردم آماده کنیم.

وی با یادآوری شهادت تعداد زیادی از شهدا در منطقه اروند و آکنده شدن زمین منطقه از خون آنها گفت: با توجه به وضعیت کرونا هرچند حضور در اردوی راهیان نور محدود شده، اما در شرایط عادی می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های این منطقه زمینه را برای حضور موثرتر و معنوی‌تر زائران فراهم کرد؛ لذا جلسه‌ای داشتیم در این خصوص تا مقدمات لازم برای برداشته شدن کمبود‌ها را شناسایی کنیم و چنانچه راه کربلا باز شد، پذیرای زائرانی باشیم که از این مسیر به عتبات عالیات مشرف می‌شوند و یا برای بازدید از مناطق عملیاتی به شلمچه و دیگر یادمان‌ها می‌آیند.

گروسی یکی از ظرفیت‌های مهم منطقه آزاد اروند را حضور گردشگران ایرانی و خارجی با هدف‌گذاری مشخص دانست و عنوان کرد: امروزه بسیاری از کشور‌ها از راه گردشگری که به عنوان دومین یا سومین صنعت دنیا از آن یاد می‌شود درآمد‌های کلانی کسب می‌کنند. کشور‌هایی مثل ترکیه با ایجاد مکان‌هایی تفریحی گردشگری حلال را درست کردند و گردشگران را به بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی جلب می‌کنند. قطعا ما نیز اگر برنامه ریزی خوبی ترتیب دهیم حضور گردشگران و زائرین شهدا در قالب کاروان های راهیان نور می‌تواند باعث خیر و برکت زیادی هم از لحاظ اقتصادی و هم معنوی شود از این‌رو امیدواریم به زودی مقدمات حضور کاروان‌های راهیان نور حاصل شود.

استفاده از ظرفیت منطقه آزاد اروند در رونق گردشگری مذهبی و راهیان نور
سرپرست منطقه آزاد اروند برنامه‌های این سازمان را منحصر به گردشگران داخلی ندانست و تصریح کرد: قبل از شیوع کرونا روزی ۱۷ هزار عراقی از منطقه آزاد اروند بازدید داشتند. در اربعین کشور‌های زیادی از طریق مرز ایران و عراق، به عراق سفر می‌کردند، کشورهایی چون هند و پاکستان از این معبر عبور می‌کردند، حتی کشور‌های خلیج فارس از جمله کویت و قطر از این مسیر حرکت می‏‌کردند. بحث راهیان نور حتی در پیوند دو کشور ایران و عراق موثر بوده است. در بند ۱۱ اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب اسلامی بر انتقال تکنولوژی از طریق مناطق آزاد و استفاده از فناوری‌ها و ارتباطات موثر با همسایگان در این رفت‌وآمد‌ها وپیوند‌ها اشاره شده، بنابراین هرچه این ارتباط قوی‌تر باشد، امنیت پایدارتری حاصل می‌شود. ‎

وی یکی از مهمترین اقدامات دوره مسوولیت خود را اجرای مصوبات قبلی عنوان کرد و گفت: در تلاش برای ایجاد بستر‌های لازم راهیان نور هستیم تا با ایجاد فضای اقامتی مناسب و ارائه خدمات خوب به زائران، ترتیبی بدهیم تا زوار در بازدید از منطقه دچار مشکل نشوند. در جلسه‌ای که با مسئولان راهیان نور داشتیم خواسته‌های زیادی از ما نداشتند و درخواست‌ها منحصر بود به تجهیز پارکینگ یادمان‌ها و یا ایمن سازی جاده‌های منتهی به یادمان‌های شهدا بود.

گروسی در ادامه افزود: به دنبال ایجاد منطقه مشترک تجاری بین ایران و عراق هستیم. برخی استان‌های جنوبی عراق از جمله بصره تنها نیم ساعت با اروند فاصله دارند. بازارچه‌های مرزی می‌توانند سوغات و تولیدات ۳۱ استان کشور را به مسافران عراقی عرضه کنند. این فرصت باید فراهم شود تا گردشگر خارجی ضمن بهره بردن از فضای معنوی به کسب درآمد بیشتر مرزنشینان کمک کند. برخی کشور‌ها با برگزاری رویداد‌های ورزشی هدف بهره برداری اقتصادی را دارند. هر حرکتی در دنیا صورت می‌گیرد پیوست اقتصادی دارد و ما می‌توانیم از ظرفیت هفت میلیون زائر راهیان نور و گردشگر خارجی در این زمینه استفاده کنیم.

آخرین دیدار با پدر قبل از عملیات بیت المقدس/ ما بدهکار نظام اسلامی هستیم
گروسی با بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس به ماجرای شهادت پدر و برادرش اشاره کرد و افزود: من در عملیات بیت المقدس حضور داشتم و پدرم در این عملیات به شهادت رسید. خبر نداشتم پدرم در جبهه است، چون در عملیات فتح المبین حضور داشت و قرار نبود در عملیات بیت المقدس هم باشد. وقتی به منطقه رفتم یکی از دوستان خبر داد پدرم با لشکر ۲۷ محمدرسول الله (ص) به جبهه اعزام شده. قصد کردیم به دیدارش برویم که این آخرین دیدار ما شد. از پدر پرسیدم چرا دوباره به جبهه آمدید، کاش در خانه می‌ماندید، گفت تو جای خودت آمدی و وظیفه من هم بود که بیایم. سه جمله کوتاه به من گفت، اول اینکه نماز اول وقت را فراموش نکن، دوم روزی حلال بخواه و سوم یادت باشد بدهکار نظام جمهوری اسلامی و کشور هستی.

وی در خاطره‌ای دیگر گفت: یکی از همرزمانم در عملیات بیت المقدس که دشمن پاتک سنگینی زده بود به پایش تیر اصابت کرد، اسمش حسنعلی بود و در عملیات مسلم بن عقیل (ع) به شهادت رسید. هرچه تلاش کردیم او را به پشت جبهه منتقل کنیم قبول نمی‌کرد، می‌گفت حضرت علی (ع) در جنگ احد ۷۰ زخم خورد و صحنه را ترک نکرد، من نباید با یک تیر از میدان بروم، با اجبار دوستانش او را به عقب بردند. تک تک شهدا با ایمان و اعتقاد رفتند و جز نیت الهی چیزی نداشتند. در زندگی و وصیتنامه آنان نگاه برجسته‌ای هست که هنرمندان می‌توانند به ظرافت آن را به تصویر بکشند.
  
مدیرعامل منطقه آزاد اروند تصریح کرد: در دو مقطع به خرمشهر رفتم. یکبار در عملیات بیت المقدس و سال‌ها بعد در سال ۱۴۰۰ که هر دو در یک زمان، اما به فاصله چند دهه بود. آن روز برای جنگ نظامی رفتیم و امروز در جنگ اقتصادی هستیم. 

دیدگاه های شما :


کدامنیتی