اهمیت حماسه "بازی‌ دراز" در پیروزی سایر عملیات‌‌ دفاع مقدس

اهمیت حماسه "بازی‌ دراز" در پیروزی سایر عملیات‌‌ دفاع مقدس

آخرین بروزرسانی : دوشنبه، 06 اردیبهشت 1400 ساعت 11:22

پیروزی در سایر عملیات‌های دوران دفاع مقدس در عملیات بازی دراز خلاصه می‌شد و نقش استراتژیک این منطقه با ارتفاعات پر شیب و صعب‌العبور دارای اهمیت بسیاری است.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، عملیات غرورآفرین بازی دراز به فرماندهی مشترک و به صورت نیمه‌ گسترده در تاریخ یک اردیبهشت سال 1360 در ارتفاعات پرشیب و صعب‌العبور سرپل‌ذهاب آغاز شد.

بازی‌دراز داری نامی پرآوازه که ارتفاعات سخت‌گذر آن با قله‌های بلند، شیب‌های تند و بریدگی‌های ممتد از اهمیت ویژه‌ای در منطقه مرزی استان کرمانشاه بهره‌مند است، همچنین این ارتفاعات به مثابه عرضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین، گیلان‌غرب و سرپل‌ذهاب قرار گرفته که بر منطقه تسلط کامل دارد.


دشمن بعثی در روزهای نخست جنگ از این منطقه برای دیده‌بانی استفاده می‌کرد، اما ایران برای گرفتن این امتیاز مهم از آنان پس از ارائه چند راه کار از سوی نیروهای شناسایی سپاه در قرارگاه غرب سپاه و ارتش، نخستین عملیات مشترک و نیمه گسترده را در این منطقه طرح‌ریزی کردند که با نام عملیات "بازی دراز" در اوایل سال 60 آغاز شد و به مدت هشت روز طول کشید که طی آن نیروهای خودی و دشمن بعثی بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند.

ماهیت جنگ در جبهه غرب به خاطر طبیعت کوهستانی که دارد نسبت به دیگر مناطق متفاوت بوده، همچنین نبردهای سختی در دوران دفاع مقدس برای آزادسازی این ارتفاعات انجام گرفته که عملیات بازی دراز یکی از مهمترین آن‌ها است.


ارتفاعات بازی دراز در غرب شهر سرپل‌ذهاب به عنوان مهمترین ارتفاع محسوب می‌شود، چرا که از یک سو بر دشت و شهر سرپل ذهاب و پادگان ابوذر (مهمترین پادگان مرزی در جبهه غرب) و راه‌های ارتباطی آن کاملاً مسلط است و از سوی دیگر یک مانع طبیعی عالی برای دفاع از شهرهای قصرشیرین و خانقین محسوب می‌شود.

واکنش رژیم بعث برای حفظ ارتفاعات منجر به یک نبرد شدید چند روزه شد که سرانجام نیروهای ایران موفق به آزادسازی قله‌های جنوبی ارتفاعات شدند و دلاوری و رشادت‌هایی بسیاری را در منطقه شمالی نیز انجام دادند.


 طرح و نقشه دلاوران سپاه اسلام در قرارگاه غرب (نجف اشرف) و جان برکفان ارتش جمهوری اسلامی برای موفقیت در عملیات بازی دراز، از اول اردیبهشت‌ماه به مدت هشت روز در قالب نیمه گسترده برگزار شد.

اقتدار و پشتیبانی خوب خلبانان دلاور هوانیروز کرمانشاه و در راس آن‌ها شهید علی‌اکبر شیرودی سبب پیروزی رزمندگان دلیر اسلام شد که در عملیات بازی‌دراز از بین قله‌های منطقه سه قله آن را تثبیت کردند.


در این عملیات غرورآفرین 54 تانک و نفربر دشمن، 3 فروند هواپیما، 2 چرخبال و 2 دستگاه ادوات مهندسی رژیم بعثی منهدم شد و نیروهای دلیر ایرانی بالغ بر 12 دستگاه تانک و نفربر و چندین دستگاه ادوات مهندسی را از آنان به غنیمت گرفتند.

در عملیات غرورآفرین و حماسه ‌ساز "بازی دراز" بالغ بر یک هزار و 500 نفر از لشکر دشمن (بعثی) کشته و زخمی شدند و 700 نفر از آنان به اسارت رزمندگان نظام مقدس جمهوری اسلامی درآمدند.

آخرین روز عملیات در هشتم اردیبهشت ماه 1360 با شهادت خلبان تیز پرواز هوانیروز کرمانشاه، کبری نشین همیشه پیروز شهید علی ‌اکبر(قربان) شیرودی همراه شد و این شیرمرد دلاور با تعدادی از رزمندگان این عملیات پس از دفاع جانانه و عملیاتی غرورآفرین به درجه رفیع شهادت رسید و به دیدار معبود ازلی شتافتند.


پیروزی در سایر عملیات‌های دوران دفاع مقدس در عملیات بازی دراز خلاصه می‌شد و نقش استراتژیک این منطقه با ارتفاعات پر شیب و صعب‌العبور دارای اهمیت بسیاری است، همچنین تامین امنیت مرزهای آن امروز از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

دیدگاه های شما :


کدامنیتی