راهیان نور و دولت های قبل/ لزوم توجه دقیق دولت منتخب به راهیان نور به عنوان پُر مخاطب ترین عرصه فرهنگی کشور

راهیان نور و دولت های قبل/ لزوم توجه دقیق دولت منتخب به راهیان نور به عنوان پُر مخاطب ترین عرصه فرهنگی کشور

آخرین بروزرسانی : سه شنبه، 22 تیر 1400 ساعت 13:45

انتظاراتی که از دولت سیزدهم در زمینه‌های فرهنگی و از جمله حمایت از راهیان نور به عنوان موثرترین اقدام فرهنگی کشور می‌رود ببیشتر از دولت‌های پیشین است.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، فرهنگ به‌عنوان زیر بنای توسعه قلمداد شده و کمتر کسی است که به این نکته باور نداشته باشد که راه توسعه اساسی و زیربنایی جامعه از عرصه فرهنگ می گذرد.

مهمترین حوزه‌های فرهنگی در جهان عبارتند از: «ورزش و تفریحات، گردشگری، هنرهای تجسمی، صنایع دستی، صوتی و تصویری، رسانه‌های تعاملی، کتاب و مطبوعات، میراث فرهنگی و تاریخی، مراسم‌ها و آیین ها»

در بین تمامی جریان های اثرگذار فرهنگی کشور، جریان بزرگ فرهنگی راهیان نور که نحوه شکل گیری آن به فرموده مقام معظم رهبری ابتکاری الهی بوده است؛ بخش عمده ای از عرصه ها و حوزه های فرهنگی همچون گردشگری، تربیت و آموزش، میراث فرهنگی و تاریخی، مراسم ها و آئین ها را یک جا در دل خود دارد.

با اطمینان می توان گفت که یکی از پُرمخاطب ترین عرصه های فرهنگی کشور با تأثیرگذاری مثبت در فرهنگ عمومی جریان بزرگ فرهنگی راهیان نور است که از کارآمدترین و مؤثرترین راه های استفاده از ثروت غنی و سرچشمه قوی دوران دفاع مقدس می باشد.

موزه های طبیعی و سرزمینی و یادمان ها، جاذبه شهدا و موضوعات فرهنگی مرتبط با دفاع مقدس، بستری پاک و مقدس را برای جوانان و نوجوانان این مرز و بوم و سایر نقاط جهان فراهم آورده تا در گذر تاریخی آن، با مفاهیم ارزشی جهاد در راه خدا و ایستادگی و مقاومت در برابر سلطه گران جهانی آشنا سازد.

استقبال و حضور چشمگیر مردم در یادمان های دفاع مقدس از ابتدای دهه 1370 ه.ش و به ویژه عنایات، تاییدات و بازدیدهای مکرر مقام معظم رهبری و توجه آحاد جامعه به سرزمین نور باعث شد که با هدف ساماندهی، سیاستگداری، هدایت و حمایت از این جریان بزرگ فرهنگی بی نظیر، ستاد مرکزی راهیان نور کشور در سال 1384 تأسیس و تمامی دستگاه های مرتبط به ویژه دولت در این مجموعه ایفای نقش نمایند.

ستاد مرکزی راهیان نور کشور در واقع محل پیوند سه رکن نیروهای مسلح، دولت و مجموعه های فعال مردمی در امر راهیان نور است که در بخش مربوط به دولت سه نوع متولی در راهیان نور فعال است؛ نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در این ستاد، نماینده های تام الاختیار تمامی وزارتخانه ها برای پشتیبانی از برنامه های متمرکز و استانداران سومین متولی دولتی هستند که در قالب شورای هماهنگی راهیان نور وطیفه پشتیبانی از این جریان فرهنگی را بر عهده دارند.

حمایت و پشتیبانی از راهیان نور و نقش هماهنگی بین وزارت خانه های مختلف از جمله وظایفی است که دولت با معرفی نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد مرکزی راهیان نور کشور عهده دار می گردد.


در دولت نهم؛ سيدمهدي هاشمی که سرپرستی وزارت کشور در دولت را بر عهده داشت اولین نماينده تام الاختیار رئيس جمهور وقت بود که به ستاد مرکزی راهیان نور کشور معرفی شد. در این بازه ضعف زیرساختی یادمان های دفاع مقدس از جمله جاده های دسترسی، آب، برق، محل اقامت و اسکان مردم در سرزمین نور کاملا مشهود بود به طوری که امکانات موجود و غالبا موقت یادمان ها پاسخگوی حضور چشمگیر مردم علاقمند نبود. آشنایی نماینده تام الاختیار رئیس جمهور به حوزه های عمرانی و زیرساختی، پیگیری های موفق در تامین اعتبارهای لازم و هماهنگی کامل با سیاست های ستاد مرکزی راهیان نور کشور و همچنین حضور سالانه رئیس جمهور و دیگر اعضای هیات دولت نهم در راهیان نور باعث شد که دولت در این دوره تجربه موفقی را در پشتیبانی از راهیان نور به عنوان بزرگ ترین جریان فرهنگی کشور پشت سر بگذارد.


دولت دهم برخلاف رویه مثبت دولت قبل با معرفی اسفندیار رحیم مشایی به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور وقت در ستاد مرکزی راهیان نور کشور باعث ایجاد حواشی های بسیار و کُند شدن فرآیند پشتیبانی از راهیان نور شد.
فعالیت دولت دهم مصادف با احیای یادمان های دفاع مقدس و فعال شدن راهیان نور در 4 استان غرب و شمال غرب کشور (ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی) در پی درخواست های مکرر مردم این منطقه بود. عدم زیرساخت های لازم برای حضور کاروان های راهیان نور در این جغرافیای کشور، عدم تعیین زمان مشخص برای بازدید و فراهم نبودن ایجاد و احداث یادمان در این مناطق از عمده ترین دلایل عدم توجه به مناطق عملیاتی غرب و شمالغرب در سال های قبل بود که در این بازه با حضور جهادی مجموعه دست اندرکاران راهیان نور در حال بر طرف شدن بود.

وسعت سرزمینی و تفاوت های جغرافیایی، آب و هوایی و قومی- مذهبی مناطق غرب و شمال غرب نسبت به سرزمین راهیان نور جنوب کشور نیازمند اقدام و عزم ملی و مشارکت تمامی دستگاه ها از جمله پشتیبانی دولت برای احیای سرزمین دفاع مقدس این خطه بود، که متاسفانه عدم هماهنگی دولت با سیاست های ستاد مرکزی راهیان نور کشور و پرداختن به اولویت هایی چون راهیان نور شمال و لبنان، بحث های انحرافی و همچنین عدم حضور رئیس جمهور دولت دهم در دو سال پیاپی آخر فعالیت در سرزمین دفاع مقدس باعث عدم تسریع در تجمیع طرفیت های حمایتی و تقویت زیرساختی راهیان نور در این بازه شد. 


با شروع دولت یازدهم؛ حسام الدین آشنا به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد مرکزی راهیان نور کشور معرفی شد. بر خلاف رویه دولت های قبل که شخص رییس جمهور نماینده خود را معرفی می کرد، این بار رییس دفتر رییس جمهوری، مراتب موافقت ریاست جمهوری مبنی بر انتصاب وی به عنوان نماینده خود در راهیان نور را ابلاغ کرد.

در این دوره؛ با مجاهدت های دست اندرکاران راهیان نور و خادمین شهدا و با وجود مشکلات و حمایت های حداقلی، این جریان موثر به بلوغ مناسبی در تمامی حوزه ها رسید. راهیان نور دانش آموزی با اعزام سالانه ده ها هزار دانش آموز به سرزمین دفاع مقدس به ثبات رسید. در زیرساخت های موجود در مناطق مورد بازدید و مراکز اسکان راهیان نور تعادل نسبی به وجود آمد، راهیان نور به عنوان میراث ملی معنوی کشور ثبت و روز ملی راهیان نور در تقویم رسمی کشور درج گردید. سند ملی راهیان نور تدوین و ابلاغ گردید. یادمان های دفاع مقدس شناسنامه دار گردید و ده ها فعالیت موثر دیگر...

به اعتقاد نخبگان و صاحب نظران فرهنگی کشور با حجم پُرشتاب اقدامات صورت گرفته در مجموعه راهیان نور در دهه 1390، وقت آن رسیده بود که دغدغه های فرهنگی متولیان مورد پشتیبانی و بهره برداری مردم قرار گیرد که عملا پشتیبانی از این مهم در دولت های یازدهم و دوازدهم به فراموشی سپرده شد.

در طول هشت سال فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم و بر خلاف دولت های قبل، رئیس جمهور در سرزمین دفاع مقدس و در راهیان نور حضور پیدا نکرد و در این دوره علیرغم تلاش های صورت گرفته بعضی از وزارتخانه ها برای حمایت از زیرساخت های سرزمین دفاع مقدس، شاهد کمترین حضور وزیران و اعضای هیات دولت در راهیان نور و ضعیف ترین حمایت های دولتی در حوزه های فرهنگی و نرم افزاری راهیان نور بودیم.


با بیان اجمالی فعالیت دولت های قبل در راهیان نور، انتظاراتی که از دولت سیزدهم در زمینه‌های فرهنگی و از جمله حمایت از راهیان نور به عنوان موثرترین اقدام فرهنگی کشور می‌رود ببیشتر از دولت‌های پیشین است.

انتخاب و انتصاب فردی با رویکرد جهادی و انقلابی و آشنا به حوزه دفاع مقدس و راهیان نور به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور منتخب در ستاد مرکزی راهیان نور کشور، حضور سالانه رئیس جمهور و اعضای هیات دولت در راهیان نور و در بین مردم در سرزمین دفاع مقدس همچون سال ها و  ایام قبل از انتخابات 1400، حمایت از سیاست های ستاد مرکزی راهیان نور کشور و پشتیبانی از کاروان های مردمی راهیان نور می تواند زمینه ساز تحقق بهره برداری بیشتر انقلاب اسلامی از این سنت حسنه و فناوری نوین استخراج گنج دفاع مقدس گردد.

دیدگاه های شما :


کدامنیتی