عملیات اجرایی ساخت یادمان شهید ادبیان در سرپل ذهاب آغاز شد

عملیات اجرایی ساخت یادمان شهید ادبیان در سرپل ذهاب آغاز شد

آخرین بروزرسانی : پنجشنبه، 21 مرداد 1400 ساعت 07:31

عملیات اجرایی ساخت یادمان شهید «ادبیان» در ارتفاعات شهدای بازی دراز شهرستان سرپل ذهاب عصر چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، امام جمعه سرپل‌ذهاب در آیین کلنگ زنی یادمان شهید ادبیان در سخنانی با تسلیت ایام سوگواری محرم الحرام، افزود: محرم ماه سوگواری اهل بیت(ع) است و ما باید شور و شعور خود را نسبت به ارزش ها و نسبت به اهل بیت (ع) بیشتر کنیم.

حجت الاسلام «جواد فاطمی‌نسب» افزود: مطالعه و بررسی تاریخ اسلام نشان می دهد که بزرگان دین و اهل بیت (ع) همه برای انحراف پیدا نکردن دین اسلام از مسیر صحیح تلاش های بسیاری کردند و شهدای بسیاری را تقدیم نمودند.

وی اظهار داشت: امام حسین (ع) در جمله ای با این مضمون که این خون باید به پای درخت اسلام ریخته شود در کربلا حاضر می شود بهترین عزیزان و اهل بیت حضرت شهید و اسیر می شوند تا اسلام از مسیر خود خارج نشود.

امام جمعه سرپل ذهاب گفت: امروز اسلام امام حسین ( ع) در انقلاب اسلامی به ما رسیده و در انقلاب اسلامی نیز شهدای بسیاری تقدیم اسلام شده که از انحراف به دور مانده است.

در دفاع مقدس مقابل یزدیان زمان ایستادیم

حجت الاسلام فاطمی نسب اذعان داشت: شهید ادبیان که امروز این مجلس به نام این شهید بزرگوار است اگر در زمان امام حسین(ع) بود قطعا امام خودرا تنها نمی گذاشت اگر مجاهدان و رزمندگان ما در زمان اهل بیت علیه الاسلام بودند هرگز نمی گذاشتند که اهل بیت (ع) این همه زجر و سختی بکشند. 

وی بابیان اینکه رزمندگان ما گوش به فرمان یکی از تربیت یافتگان اهل بیت(ع) در برابر یزیدیان ایستادند، افزود: در دفاع مقدس که شباهت بسیاری به واقعه عاشورا دارد یزیدیان با ایستادگی سپاه اسلام دررسیدن به اهداف خود ناکام مانده و به عقب رانده شدند.

او ادامه داد: ملتی که بعد از ۱۴۰۰ سال پرچم امام حسین(ع) را بلند کرده و شعار یاحسین (ع) سردادند معرفت و بصیرت و شناخت آن ها در اوج بود و پشت سر ولی فقیه خود قرار گرفته در میادین و جبهه ها حضور یافته و دشمنان انقلاب و اسلام را ناکام گذاشتند. 

 وی تاکید کرد: ما باید زمان شناس و امام شناس و دشمن شناس باشیم این ویژگی در وجود سربازان امام راحل دیده می شود و امروز در وجود مدافعان حرم وجوددارد و شهید ادبیان ، شهید سلیمانی نمونه های بارزی از بصیرت و معرفت به زمان ، به امام و ولی فقیه و معرفت نسبت به دشمن هستند.

در برابر منکرات به تبع امام حسین نباید بی تفاوت باشیم

امام جمعه سرپل ذهاب اظهار داشت : وقتی ما لبیک یا حسین (ع) می گوییم یعنی مسیر و قیام امام را قبول داریم و آماده هستیم، در مسیر قیام حضرت گام برداریم و نمی شود که در برابر منکرات انجام شده در جامعه بی تفاوت باشیم اگر بی تفاوت باشیم یعنی معرفت سطحی داریم که باید آن را عمیق کنیم.

 وی تاکید کرد: امروز فریضه امر به معروف و نهی از منکر که شعار اصلی قیام امام حسین (ع)است در جامعه اسلامی فراموش شده و اگر ما به امام حسین (ع) و قیام حضرت معرفت داریم باید در احیای این فریضه کوشا باشیم.

وی در پایان افزود: امروز همه ما باید یارو یاور امام زمان (عج) بوده و مقدمات ظهور منتقم خون اباعبدالله (ع ) را با تعصب دینی و با احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراهم کنیم.

شهید ادبیان فرمانده تکاوران دلاور لشکر 81 زرهی کرمانشاه بود 

فرمانده تیپ ۷۱ صاحب الزمان (عج) پادگان ابوذر نیز با تسلیت ایام محرم و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: تیپ ۷۱ با حمایت های فرمانده نیروی زمینی ارتش در دومین روز از ایام محرم به یاد شهدای دشت کربلا ، ساخت یادمان شهید ادبیان که در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۰ به شهادت رسید را در ارتفاعات عشق و عرفان بازی دراز کلنگ زنی و آغاز کرد.

امیر «جلیل شاطری» افزود: شهید ادبیان فرمانده تکاوران دلاور لشگر ۸۱ زرهی کرمانشاه بود که جهت آزادسازی ارتفاعات بازی دراز از پادگان ابوذر به پشت نیروهای دشمن هلی برن و به دشمن شبیخون زده و تمام نیروهای بعثی که در بلندترین ارتفاع منطقه بودند را به درک واصل کرده و در پی مقاومت جانانه خود در زیر آتش توپخانه دشمن به همراه تعداد بسیاری از نیروهای خود به فیض شهادت نایل شدند.

وی تصریح کرد: خون شهید ادبیان و شهدای دفاع مقدس امروز باعث شده که ما در امنیت کامل در بلندترین نقطه از ارتفاعات بازی دراز حضور داشته باشیم.  

تحمیل هزاران کشته و اسیر به دشمن در عملیات بازی دراز

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در هشت روز عملیات دلاورانه، ارتفاعات بازی دراز از چنگال متجاوزان رژیم بعثی خارج و دشمن با تحمل هزاران کشته و صدها اسیر و انهدام تانک ها و تجهیزات نظامی مجبور به عقب نشینی شد.

بازی دراز از مناطق و ارتفاعات مهم میان شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که ارتش متجاوز عراق در ابتدای جنگ تحمیلی با تصرف این ارتفاعات تسلط کاملی بر این سه شهر غرب کرمانشاه داشت و از این منطقه ویژه برای دیده بانی و رصد فعالیت های رزمندگان اسلام استفاده می کرد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته، زخمی و اسیر شدند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.

دیدگاه های شما :


کدامنیتی